If 9 kg of sugar costs Rs. 238.50, how much sugar can be bought for Rs.371?
More the amount of sugar, more will be the cost. So it is a direct proportion.
Let the amount of sugar be x kg,
⇒ 238.50 × x = 9 × 371
⇒ x = = 14kg