A boy noted the readings on his home’s electricity meter on Sunday at 8 AM and again on Monday at 8 AM (see Figures below).
(a) What was the meter reading on Sunday ?
(b) What was the meter reading on Monday?
(c) How many units of electricity have been used ?
(d) If the rate is Rs. 5 per unit, what is the cost of electricity used during this time?
(a) The meter reading on Sunday is 42919.
(b) The meter reading on Monday is 42935.
(c) Units of electricity used = 42935- 42919 = 16 units.
(d) The cost of 1 unit is Rs 5. So the cost of 16 units = 16×5 = 80 rupees